Archiv
Nalezené příspěvky
Původci TBC - vzpomínka na českého mikrobiologa Doc.MUDr.L.Šůlu.
13. 1. 2009
Úžasný svět mikroorganismů - Doc.MUDr. Ladislav Šůla a jeho mykobakteria.
Foto zdroj Internet.
Lepra a PhMr.RNDr.Miloš Matějka,CSc.
14. 1. 2009
Mycobacterium leprae - postrach lidí dodnes - jak se kultivuje?
Vzpomínka na mikrobiologa PhMr.RNDr.M.Matějku, který se touto bakterií zabýval u nás.
Foto zdroj Internet EDU
Městské zahrádky - krása a účel
25. 1. 2009
Africká horečka v Čechách?
30. 1. 2009
I larvy krásně červeného roztoče sametky rodu Trobicula mohou přenášet zárodky nebezpečných původců návratnách horeček - které způsobují Rickettsie, možná i některé jiné druhy borrelií.
Borrelia duttoni - dole na mikroskopickém obraze.
je zřejmě dalším novým původcem horečnatého onemocnění na našem území. Přesto,že je to rodem Borrelia nemá nic společného s původcem lymeské borreliózy.Přesto byl genom této bakterie zachycen i mezi materiálem zaslaným k průkazu DNA původce lymeské borreliózy. Přišlo se na to ,při hledání chyby v jednom testu při ověřování kvality diagnostiky laboratorních vyšetření.Mikrobiolog doc.MUDr.O.Emberger
3. 2. 2009
Během svého působení ve Státním zdravotním ústavu v Praze jsem měl možnost setkat se s odborníky na mikrobiologii a hygienu. Většinou šlo o výrazné osobnosti, od kterých se člověk mnohému naučil.
Mikrobiolog, náruživý myslivec, drobný agilní stařeček stále s cigaretou v ruce, to byl pan docent MUDr.Otto Emberger, který pracoval již jako důchodce na oddělení potravinářské mikrobiologie. Zdědil jsem posléze za vyjímečných okolností, část jeho sbírky mikroskopických preperátů z kterých mám dodnes velkou radost.
Nemám kvalitní mikroskop a systém, který by mikroskopický obraz dobře zachytil v digitální podobě pro Internet, přesto se chci s Vámi rozdělit o práci pana docenta, která sahá až do jeho dob studia medicíny.
Restaurace mého dětství - Národní dům, U Slavíků.
27. 2. 2009
Restauratér pan Slavík z Královských Vinohrad.
Chvála stáří
9. 7. 2009
Generační soulad a generační boj u nás.Stáří jako prokletí nebo jako věk moudrosti a štěstí?
Sůl nad zlato!
31. 7. 2009
Medicínské fantazie
28. 9. 2009
Jak může věrohodně vyprávět o Africe ten ,kdo tam nikdy nebyl.Může lékař vědět prakticky více o nemoci než hloubavý pacient?
Výměna informací mezi pacienty i lékaři na internetu zvyšuje naději na vyléčení, nebo alespoň recept na snažší a očekávaný průběh nemoci.
Molekulárně genetická diagnostika v mikrobiologii
9. 11. 2009
Splní módní molekulárně-genetická diagnostika v mikrobiologii očekávání, nebo mění další část přírody ve virtuální a neskutečný svět?