Archiv
Nalezené příspěvky
Lidé se se "sloní nemocí" elefentiázou i v NOVě?
6. 3. 2013
I do našich domovů se pomalu dostávají původci subtropických a tropických nemocí.Příkladem může být i filarióza. Onemocnění přenášené i našimi komáry.V těle se vyvíjejí pak mikrolarvy červů, kteří pak dorůstají a ucpávají lymfatické cévy a tak se hromadí především v končetinách velké množství tkáňového moku a lymfy - dochází k bizardním otokům.Larvy červů je možné nalézt v krvi pouze v noci což ztěžuje jejich identifikaci a tím diagnózu.
VILÉM PREISS malíř 1893-1979
16. 3. 2013
Vilém Preiss,malíř,grafik, nositel příjmení které patřilo od 16.století řadě malířů a výtvarníků u nás i v zahraničí.Nepatří dosud k známým a na aukcích ceněným malířům, ale zaslouží si větší pozornosti než dosud. Pátrání po jeho životě a díle je dosti ztíženo řadou okolností.Nejsou totiž známa jeho stěžejní díla i řada momentů jeho života je zastřena tajemstvím.Je to dědeček známého a oblíbeného pražského herce Viktora Preisse. Ani televizní pořad pátrající po předcích Viktora Preisse nevěnoval dostatečnou pozornost tomuto významnému malíři v jeho rodě.Postupně se snažím doplňovat poznatky z díla i života malíře Viléma Preisse (1893-1979)
W.Churchill politik,voják,spisovatel ale také malíř
19. 3. 2013
Nejen státník,voják,spisovatel,nositel Nobelovi ceny ale také malíř byl W.Churchill
Marie Luisa vévodkyně Habsburská - nadaná malířka
26. 3. 2013
V historii i dnes maluje kde kdo.Cítím na to hrdost vždyť jsme národ Mánesův a Alšův jak se kdysi zjednodušeně říkalo. Líbilo se mi jak v sedumdesátých letech stála stále fronta v prodejně malířských potřeb v Praze v Platýzu. Během čekání jsem vyposlechl jak sem jezdí lidé z celé republiky, amatéři i profesionálové.To že malířství kvetlo i na habsburském dvoře není již tak známo. Podařilo se mi nalézt pár děl Marie Luisy vévodkyně Habsburské, svého času druhé manželky Napoleona Bonaparteho, na sklonku svého života vévodkyně z Parmy a Piacenzy v Italii.
Kříže a cesty
1. 4. 2013
Předobrazem křížů, tak jak je dnes známe bylo grafické znázornění cest,přímých,odbočujících i těch kde se dalo bloudit.Znázornění ukřižovaného Ježíše a jeho kříže neodpovídá historické zkušenosti.
Ferdinad Engelmuller - "můj učitel malířství"
4. 4. 2013
Malíř duše české krajiny - Ferdinand Engelmuller (1867-1924),dík za usnadnění cesty k malířskému umění řadě jeho virtuálních žáků.
Nezávadné koňské maso?
11. 4. 2013
Hodně koní, trpí řadou nemocí které jsou přenosné i na člověka.A pokud jde o tasemnice, pak koně jimi trpí také a dokonce 50-60 % všech koní i v řádných chovech je má!
Tis kvete - jmenuje se Brežněv.
25. 4. 2013
Jedovatý jehličňan, archajický keř nebo strom dosahující věku tisíce let, právě kvete aby vydal nápadné červené plody s jedovatou peckou.
Střípky z přírody
30. 5. 2013
Koukejme kam šlapeme a to i obrazně.
Ještě jako dítě jsem si na zahrádce mého otce zřídil skalku.To byla ještě doba že na severním okraji Prahy bylo kolem zahrady pole a z druhé strany jedna z posledních luk.Na louce bylo stále živo.To byla tělocvična pro děti,když jstejí prošli tisíce koníků - sarančat se rozlétávala na všechny strany, na louce stále něco kvetlo a vonělo.Byl tam ještěrky.Jak šla doba nedívala se kam šlape z louky zmizela děcka,koníci i ještěrky.Skalku na zahradě jsem udržel celých 60 let a jsem na to hrdý.Právě ta skalka a zahrada se stala domovem všech těch krásných sarančat,motýlů a čmeláků, pravidelně se zde vyskytuje i ještěrka obecná.Na původní louce se honosí podnikatelské baroko a stojí tam auta.Návštěvníkům zahrady a obrazně i těm stavařům a těm kteří musí mít vše za každou cenu vybetonované opět říkám "koukejte kam šlapete"!
Bývaly rybárny - třeba ta Vaňhova
1. 6. 2013
Nostalgická vzpomínka na vynikající rybárnu pana Vaňhy na Václavském náměstí v Praze
Nestačí jen záchraný systém a protipovodňové zábrany!
3. 6. 2013
Musíme stále jen čekat kdy a jaká povedeň nás čeká nyní, příští rok příští století? Nenastala již doba kdy můžeme ovlivnit pohyb zkázunesoucích mraků?Vždyť první zprávy o tom že to lze jsme před několika lety slyšeli z "olympijské" Číny i z Ruska kde nechtěli aby jim déšť zkazil nějakou přehlídku a oslavu.
Diabetes a alkohol.
25. 7. 2013
Kdysi jako ještě malý chlapec jsem nemohl pochopit jak někdo může přednášet například o Africe když tam nikdy nebyl. Stejně tak mě udivovalo, že lékař může dobře léčit chorobu kterou nikdy sám neprodělal.Když otevřu publikace o vnitřím lékařství, často se mi zdá že čtu životopis svůj a také životopis mých příbuzných a známých.Přesto že jsem jako středoškolsky vzdělaní zdravotník musel tento obor studovat a skládat z toho zkoušky nejen ve formě maturity,ale také při atestaci a při dalším celoživotním vzdělávání cením si řady odborných článků i zkušeností nemocných na stránkách Internetu.
Soužití s dravci
1. 9. 2013
V poslední době se objevují opět odsouzeníhodné snahy redukovat opeřené predátory trávením a odstřelem.Možná že je to snaha myslivců ochránit drobnou zvěř, možná že je v tom snaha holubářů a pěstitelů drůbeže.V každém případě by měli situaci řešit odborníci,hospodáři se zoology a odstranit amatérské snahy o řešení problémů které škodí všem.Situaci jen zveličovat a kriminalizovat, stejně jako podceňovat dnes již není možné.