Plody ze zahrad i krajiny
Vlašský ořech, jeden ze tří mohutných ořešáků v rozích naší zahrádky. Toto je ořech ,semenáč přinesený z rodiště rodu Votýpkových - Zásmuk u Kolína ,od zdi kláštera. Ořech sázel můj starší bratr Antonín s otcem a pod kůlový kořen položili velký balvan. Ořech je menší a má vynikající podlouhlé sladké ořechy velmi ranné.
Téměř prvním ,kdo pěstoval meruňky na severním okraji Prahy od roku 1952 byl můj otec. Přes střídavou plodnost jednotlivých většinou jihomoravských odrůd byly úrody některých let obrovské. Když v celé obci meruňkám zmrzly v dubnu a květnu květy ,pak u nás na zahradě, otevřené polím a lesu se zachránila úroda tím, že zde bylo chladněji a kvetení meruněk se oddálilo o několik rozhodujících dní.
Posléze otec vyzkoušel vysazovat meruňky z pecek ,neboť se dozvěděl o samoušlechťování pláňat knedlíkovek známé z Moravy jak kdesi napsal akademik Bohumil Němec. Povedlo se. Úroda je každý rok ,a vždy hojná. Na fotografii je úroda z chutných "pláňat".
Stejně tak jako se daří na zahrádce semenáčům meruněk ,tak je tomu i u broskví. Ty plodí rychleji a velmi dobré ovoce. Jejich životnost je však kratší. Nicméně v druhém roce je většinou první úroda v druhém a třetím roce jsou plody již plně vyvinuté a úrodnost stoupá. Na misce je část úrody, asi tak polovina plodů z tříletého semenáče odrůdy Amsenden.
Vyzkoušeli jsme zda i u broskví lze z pláňat vypěstovat kvalitní ovoce. Ano asi tak v 90 %. Netrpí také tak různými nemoceni ,hlavně jsou odolnější k mrazům a ke kadeřavosti.
Otec měl svého času na 500 m čtverečních sbírku odrůd jabloní a hrušní ,vše na zakrslých podnožích. Každý rok jsme sklízeli krásná jablka a hrušky .Sortiment hrušní byl i po gurmánské stránce vynikající. Většinou francouzské odrůdy bohatě rodily a chuťově byly vynikající. V posledních pěti letech po mohutné výsadbě chvojek a jalovců ve všech okolních zahradách se rozšířila patogenní houba střídavě rostoucí na chvojkách a hrušních. Nemoc se projeví prorůstáním větviček ,jejich usycháním a hlavně skvrnami rezavými na listech. Nikdy jsme na zahradě nestříkali, nyní pro záchranu hrušní musíme používat přípravky s mědí a sírou.
Zachráněná hrušeň Koference, která začala zase plodit po několika postřicích mědí a sírou.
Letní plodnice rzi hrušňové, prorůstající i středem větévek.
Jalovčinky přinesl plodný jalovec na naší zahradě v místě kudy protéká podzemní potok z Horoměřic, který kdysi napájel místní rybník a nyní stéká pod vilkami do Tichého údolí a do Únětického potoka, který se u Roztok vlévá do Vltavy.
Moravská chrupka bílá, stolní víno přineslo v r.2009 první plody
Broskev Elberta, plod v srpnu
Ryngle Malvazinka,se stala obětí zřizování místa pro umístění mobilního bydlení.
česká švestka, první větší úroda v r.2009
plody dřínu
Pozdní višeň Morella pozdní
černý rybíz vlastní odrůda
Nejranější třešeň - Karšova
Starkrimson
Rozepsáno bude pokračovat.
Náhledy fotografií ze složky Mé milé trávy,rostliny,houby,řasy,lišejníky.