Nové výtvarné směry v digitální fotografii?
Výtvarné směry v současné digitální fotografii – vznik“ cooltechnismu a hottechnismu.?“
Barevná digifoto upravovaná PC,.JAV
Vývoj současné fotografie je ovlivněn technologií digitální fotografie.Může se zdát, že analogová fotografie dosáhla svých vrcholů a dále bude sloužit omezenému okruhu vyspělých fotografů, kteří dávají kvalitě přednost před množstvím, potřebám archivnictví a k specifickým vědeckým účelům. Digitální fotografie během několika málo let velmi zlidověla a neustálý vývoj technických novinek přináší nové možnosti.Dočasný odklon od přímé linie digitální fotografie je hybridní spojení vynikající optiky s možnostmi procesorů jež se projevil vývojem digitálních zrcadlovek.Domnívám se však, že vývoj s pokračujícím zdokonalováním se opět vrátí k čistým digitálním kompaktům, kde i optická část se zbaví klasické optiky, a tyto přístroje v budoucnu překonají i dnes nejšpičkovější hybridní přístroje.
Nová technika přináší i nový výtvarný směr?
Co je zajímavé s širokým užitím digitální fotografie vzniká též snad úplně nový výtvarný směr zcela odlišný od dosavadních výtvarných směrů, které měly odraz i ve fotografické tvorbě.
Digibarevný autoportrét upravený PC,JAV
Harmonie profesionální tvorby.
Profesionální fotografové,kteří pracují se špičkovými přístroji, vzhledem k dokonalosti používaných fotoaparátů nikdy nepociťovali potřebu zdůrazňovat její technické přednosti. To bylo samozřejmostí a tak se mohli soustředit na model a objekt fotografování.
Hledající a nalézající amatéři.
Naproti tomu amatéři, kteří nově objevují možnosti digitální fotografie si našli dva hlavní cíle. Jedním je dosáhnout dokonalosti posledních nejlepších modelů analogových fotoaparátů a pak využít technologické možnosti digitálních fotoaparátů měnit, většinou zlepšovat snímanou skutečnost.
Digifoto levným kompaktem,JAV
Technologie lepšího světa
To se projevuje především při zdůrazňování ostrosti snímaného objektu a zvýraznění barev nebo jejich změnou. Objekt pak vypadá na takové fotografii jako daleko lepší,ostřejší a barevnější než byla skutečnost. Nikde v přírodě nenaleznete tak ostré hrany listů,peří,vody i kamení jako na těchto fotografiích. Málokde naleznete tak krásnou modř na obloze i na hladině jako na právě těchto snímcích. Nikde není tak výrazný rozdíl mezi hloubkou ostrosti a pozadím ve prospěch vybraného motivu. Stejně tak práce s přísně zacíleným světelným zdrojem zvýrazňuje vybraný objekt v neskutečné kráse, kterou však nikdo a nikdy v přírodě neviděl.
Fotografika,sken herbářových listů,úprava PC
Proč takové snímky vznikají? Jednak jsou jistě zajímavé právě zcela jiné než je příroda. Výrobci dobře znají tento zájem svých zákazníků a tak už od padesátých let jsou nejžádanější japonské objektivy s vynikající kresbou, odstraňováním ohybů světla na hranách předmětů filtrací mnohovrstevnými antireflexními vrstvami na všech plochách jednotlivých členů optiky. U levnějších objektivů se dosahovalo podobných efektů použití různých filtrů. Právě japonská optika byla známá těmito trendy i u analogových fotoaparátů.Digitální technika mohla ještě tento trend zvýšit možnostmi použité počítačové techniky přímo ve fotoaparátu i při dalším zpracování v programech PC.
Abstraktní digifoto barevné, JAV
Dokonalá technika a v rukou dobrého fotografa mění svět!
V rukou řady především amatérských fotografů(a často i velmi zkušených) to vedlo až k vytvoření nové výtvarné výpovědi o snímaném objektu. Dovolím si dokonce pojmenovat tento již velmi rozšířený výtvarný směr ve fotografii jako fotografický „COOLTECHNISMUS“ tj. směr, který plně využívá nevyšší možné technické dokonalosti fotografické i zpracovatelské techniky a vytváří nový „lepší a dokonalejší i barvitější svět“.Podle mého je pro uplatnění se v tomto novém výtvarném proudu pracovat opravdu s nejnovější a nejdokonalejší fotografickou technikou a plně jejích předností využívat.Zásadou je, že snímaný objet k „dokonalosti“ převádí pouze dobrá technika v rukou člověk, který dobře tuto techniku ovládá.
Digifotokvětu, JAV
nebo v lepší ukázce viz:
http://www.photoextract.com/cs/foto/116635.html
http://www.photoextract.com/cs/foto/63328.html
I průměrná nová technika v rukou nadšenců mění svět!
Naproti tomu je však možnost využívat možností digitální techniky i pomocí variací působenými samotným fotografem, který nalezl nekonečné možnosti vědomého ovlivnění skutečnosti, obrazu, tvaru, barev.Někdy ho k tomu vede i sama nedokonalost výsledků spotřebních průměrných fotopřístrojů pro širokou veřejnost. Vznikají tak experimentální fotografie nejrůznějšího charakteru. Může jít o napodobování některých výtvarných směrů z minulosti i zcela nové nápady a variace jak dosáhnout neznámých forem a vjemů. Zde bych nazval tento směr hraní si s novou technikou jako fotografický „HOTTECHNISMUS“. Oba směry jsou patrně nejvíce vázány na rychle se vyvíjející digitální fotografické a jiné visuální zobrazování světa.
Stylová úprava barevné digifotografie "IMPRESE"
Foto JAV,dole též, upraveno na PC
Stylově upravená barevná digifoto JAV
Jiří Antonín Votýpka,Praha
8.října 2008
V roce 2013 udělila Britská královská společnost pro portrétní malířství hlavní cenu českému malíři mistru Mikulkovi za vlastní autoportrét v nadživotní velikosti téměř identický na 10o % s fotografií. Moc jsem se podivil a dovolil jsem si napsat ke článku komentář:
Neviděl jsem ostatní díla mistra Mikulky, neviděl jsem jeho práce ze studií a nezmám jeho umělecký vývoj.Kdysi jsem diskutoval s fotografy a ti se na mě hodně zlobili když jsem jim chtěl vysvětlit že fotografie už není velmi často uměním. Nyní jsem na rozpacích co mám říci mistrovi Mikulkovi. Asi tak pro všechny: Je velmi špatné když fotografie se chce zdát být obrazem a obraz fotografií.Nejvíce jsem však na rozpacích pro rozhodnutí Královské britské společnosti pro portrétní malbu. To opravdu žasnu. A pozor ještě na jednu skutečnost.PC technika, respektive grafika dosáhla takové schopnosti, že dle fotografie, nebo každého skenu "namaluje" obraz jakoukoliv malířskou technikou jednoduše a hned.Dnes stovky čínských "umělců" "malují" na objednávku obrazy čehokoliv ve 100 % kvalitě - k nerozeznání od malířského nebo spíše fotografického díla.Za pár dolarů a pár dnů máte "dílo" doma.Ale to už ze mne mluví nedůvěřivý stařík malíř "OLD Way (Waaj),